Slovenska večerja?

barbara***  

član od: 1.7.2004

sporočila: 62

30. mar 2005 17:46

Jaz pa bi polento pripravila tako: Skuhaš polento, jo naliješ v pravokoten model. Ko se ohladi, jo narežeš na rezine in popečeš v ponvi. Čez poliješ omako iz smetane in sira. Zelo hitro in enostavno. barbara

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

30. mar 2005 18:07

To je že fino, ampak dobiti polento v tujini ni ravno preprosto, kakor sta omenili že Julija in Tijana...

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

30. mar 2005 18:29

Kaj pa goveja juha z ( no pa se je zataknilo - sem hotela napisat z zdrobovimi cmoki, komot pa lahko narežeš palačinke ) Golaž z njoki Palačinke pa lahko ponudiš z marmelado ali limono z sladkorjemza sladico. Vse to lahko narediš v miru prejšnji večer, juha lahko počaka v hladilniku dva dni in jo samo pogreješ, pravtako je tudi z palačinkami, golažem in njoki ( nekuhanimi ) Ja kako je pa z solato, če je kis problem? Lahko pa lepo skuhaš eno navadno zelenjavno mineštro, kakega kukota pa vendar imajo tudi v Španiji. Poročaj kako je uspelo. Lumpica

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

30. mar 2005 21:07

Hm, a ni to v študentskem domu? Glede na moje izkušnje so tam bolj "stoječi" večeri. Kar hočem reči, je, da mogoč bolj prav pridejo "prigrizki", piškotki itd. Lahko bi naredila belokranjsko pogačo (čist simpl!), ki se potem simpatično "trga", pa rižev narastek, ki bi ga narezala na manjše kvadratke, marmeladni žepki. Dalo bi se tudi kakšne štruklje skuhat (vlečeno testo kupiš v trgovini in pripraviš samo nadev; npr. skutin ali pa špinačni - res ni komplicirano); te se da pojesti tudi stoje "zelo elegantno" ... Pogača: v skledo daš 1kg bele moke, žlico soli, žlico olja (olivnega, če je pri roki) ali kakšne druge maščobe, vliješ 3dcl mlačne vode, v kateri si raztopila kvas, in potem še 3 dcl vode. Vse to premešaš oz. dobro pregneteš in potem daš testo na toplo vzhajat za 45 min.-1 ure. Ko testo lepo zrase :), ga še enkrat pregneteš in potem razvaljaš v krog/jajc/karkoližerata na cca. 2 cm debelo. Z nožem zarežeš kvadratke ali rombe po celem krogu, premžeš z jajčkom in potem v vsak kvadratek vsuješ velik ščep soli ali daš košček pršuta ali pa košček sira. In to daš v pečico na 200C. Pečeš do zlatorjave barve. Ta pogača je super. Postrežeš jo tako, da daš kar cel krog na mizo in potem ljudje trgajo kvadratke stran. Upam, da ne zveni prekomplicirano, ker res NI! Če pa nimaš pečice, pa mi padejo na misel samo še štruklji ... Mogoče bi ti še katera druga svetovala v to smer ... uharica

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

30. mar 2005 21:11

Aja, glede izvora hrane iz posameznih držav ... Se popoloma strinjam s trditvami, da je itak že vse "premešano". Še malo, pa bomo tudi burek predstavljali kot slovensko kuhinjo - sploh glede na to, koliko ga Slovenci pojemo. Verjetno smo res naravnani tako, da se nam zdi vse, kar so kuhale naše babice, "izvorno slovensko" ... Meni se zdi, da bi v slovensko kuhinjo lahko šteli tudi linške piškote (domači, od moje babice so enkratni!), pa vsi vemo, da temu ni tako! In, Galc, super večerjo si naredil! LP! uharica

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

31. mar 2005 1:21

Uharica, ne bos verjela, ampak pri nas se ne da kupiti vlecenega testa, tudi zamrznjenega ne! Ga moram narediti sama. Za zavitke je v redu, gibanici, bureku ali cemu podobnemu pa se moram odreci.. julia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

31. mar 2005 3:39

Ni lapsus linque, mislila sem srpski burek, ki se dela s plastmi vlecenega testa in se ne zavija kot zavitek. julia

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

31. mar 2005 10:02

Ajoj! Pol pa res rata komplicirano pripravit karkoli ... Ti bom burek poslala po pošti LP uharica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

31. mar 2005 10:07

Eh, julia, saj če že znaš naredit vlečeno testo, verjemi, burek res ni nekaj kompliciranega - moj prvi je bil iz domačega vlečenega testa in ga je bilo še bolj fajn delat tako:) Tudi baklavo sem delala iz domačega testa, čeprav se tu dobi vse zmrznjeno ali v hladilniku, ampak jaz imam užitek to sama pacat:) Pa tako lepo mi testo diši:) jaz ti predlagam ajdove štruklje s skuto (so v bazi, ne vem, če točno pod tem imenom, od Marinke, so super!), če se le dobi ajdova moka in skuta! Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

31. mar 2005 10:08

Sicer pa vsi kruhi - so res zelo slovenksi! Zraven pa kar pač pade;:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti